Pielęgnacja skóry oraz sierści – niezwykle istotna

Poza standardowym karmieniem i spacerami warto zadbać o coś jeszcze. Otóż piękna sierść naszego psa oraz kota to idealne siedlisko dla pcheł oraz kleszczy.

Dlatego po każdym spacerze szczególnie po lesie czy łące, warto pogłaskać bardziej dokładnie pupila i obejrzeć jego sierść, czy czasem nie ma tam niechcianych lokatorów. Niezbędne jest również dbanie o jego skórę oraz włosy, poprzez regularną pielęgnacje, kąpanie oraz czesanie.

Szczególnie rasowe koty mające tendencje do sporej ilości wypadania sierści należą do grupy zwierząt, którą należy odpowiednio wyczesywać. Pamiętajmy, jednak o tym, aby w sytuacji gdy zaobserwujemy pchły należy niezwłocznie zaaplikować odpowiedni preparat i sprawdzić legowisko, a najlepiej czy producent legowisk dla psów produkuje odpowiednie, wygodne posłania dla zwierzątek.

Jednak, gdy na skórze znajduje się kleszcz należy go umiejętnie wyciągnąć, a jeżeli nie mamy pojęcia jak to zrobić skorzystajmy z pomocy weterynarza, pozostawiony fragment kleszcza jest niezwykle niebezpieczn.

bryczesy www.stef-tissot.com